Średni koszt życia w Toronto.

Kalkulowanie kosztów życia w Kanadzie nie jest takie proste, bo to ile wydajemy tak naprawę zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest to, gdzie mieszkamy oraz to jaki standard życia prowadzimy i jakie mamy potrzeby.

Tutaj powtórzę się po raz kolejny: Vancouver oraz Toronto to dwa najdroższe miasta w Kanadzie i o tym trzeba pamiętać, gdy podejmujemy decyzję gdzie zamieszkać.


Spróbujmy jednak oszacować średni koszt życia w Toronto.

  1. Na pierwszy ogień idzie największy wydatek, czyli mieszkanie.

Wszystko zależy od standardu, lokalizacji i wielkości mieszkania/domu. Obecnie* wynajem w Toronto oscyluje się w poniższych granicach:

Kawalerka: 1000CAD – 1600CAD miesięcznie

Mieszkanie 1-pokojowe**: 1300CAD – 2000CAD miesięcznie

Mieszkanie 2-pokojowe: 1700CAD – 2500 miesięcznie

Mieszkanie/dom 3+: 2500CAD – 4500CAD miesięcznie

*Obecnie, czyli w czasie pandemii. Ceny wynajmu mieszkań spadły w stosunku do lat poprzednich. Szacuje się jednak, że ceny wkrótce jednak wrócą do starych standardów.

**W Kanadzie mieszkanie 1-pokojowe z reguły oznacza kuchnię połączoną z salonem + osobna sypialnia + łazienka.

2. Opieka zdrowotna.

  • OHIP – darmowa opieka zdrowotna. Pokrywa wizyty u lekarza „rodzinnego”, wizyty w tzw. walk in clinic oraz hospitalizację w razie konieczności.
  • Ubezpieczenie prywatne w pracy – bardzo często zdarza się, że pracodawca oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne*. Czasami pracodawca pokrywa ubezpieczenie „z własnej kieszeni”, ale częściej odlicza od pensji pewną kwotę, która przeznaczana jest na składkę ubezpieczeniową. Wszystko zależy od tego, gdzie pracujemy i jakie benefity są nam na wstępie zaoferowane.
  • Ubezpieczenie prywatne poza pracą – gdy nasze miejsce pracy nie oferuje benefitu w postaci prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, można takie ubezpieczenie wykupić samemu. Średni miesięczny koszt dla kobiety to 80CAD, a dla mężczyzny 47CAD. Oczywiście jest to średni koszt, a po indywidualną kalkulację najlepiej jest odwiedzić strony ubezpieczalni np. Manulife, czy GMS.

Dentysta.

Usługi dentystyczne nie są wliczone w publiczną opiekę zdrowotną, dlatego jeśli nie posiadamy ubezpieczenia prywatnego płacimy za nie z własnej kieszeni. Ceny za podstawowe usługi prezentują się tak:

Wizyta kontrolna: 100CAD -150CAD

Rentgen zębów: 30CAD-150CAD

Wypełnienie: ceny wachają się od 150CAD do 350CAD, wszystko zależy od wielkości wypełnienia.

Wyrwanie zęba: 160CAD – 500CAD

Okulista – podobnie jak w przypadku dentysty, za okulistę również płacimy z własnej kieszeni.

Badanie wzroku: 80 – 300CAD

*Pamiętajmy, że w Kanadzie funkcjonuje bezpłatna opieka zdrowotna na podstawowe usługi. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest w pewnym sensie uzupełnieniem publicznego i pokrywa tylko te usługi, które nie są oferowane w darmowym planie (w Ontario OHIP).

3. Komunikacja miejska & koszt utrzymania samochodu.

Komunikacja miejska: 156CAD

Ubezpieczenie samochodu: tu sprawa jest ciężka, bo przecież wszystko zależy od samochodu i stażu kierowcy, ale przeciętny mieszkaniec Toronto płaci średnio 167CAD miesięcznie za ubezpieczenie samochodu.

Cena paliwa: obecnie 1.10 – 1.17CAD za litr.

4. Telefon & internet.

Koszt abonamentu komórkowego: od 15 CAD (sms+internet), 25CAD (rozmowy+sms) do nawet 90CAD. Jednak średni koszt abonamentu pokrywającego smsy, rozmowy i trochę internetu to 50CAD.

Koszt Internetu stacjonarnego: jeśli w cenę wynajmu mieszkania/domu nie jest wliczony internet to musimy się liczyć z dodatkowym kosztem rzędu 50CAD-130CAD.

5. Jedzenie.

I tutaj ciężko tak naprawdę oszacować koszt wyżywienia, bo przecież gdy jedni uwielbiają dobrze zjeść, inni z kolei na jedzeniu oszczędzają najwięcej. Wszystko zależy od naszego podejścia. Poniżej znajdziecie przykładowe ceny zarówno ze sklepu spożywczego, jak i z restauracji. Pamiętajcie jednak, że to, gdzie robimy zakupy też ma ogromne znaczenie. Takie supermarkety jak FreshCo, No Frills, czy Food Basic są tańsze, ale już za te same produkty w np. Metro, Loblaws, czy Sobeys zapłacimy więcej.

Przykładowe ceny podstawowych produktów:

Chleb: w supermarkecie za najtańszy chleb zapłacimy 2CAD, ale chcąc zjeść chleb z piekarni trzeba zapłacić ok. 6-9CAD

Mleko: za 2l karton mleka zapłacimy ok. 4CAD. Trochę taniej wychodzi mleko w workach, cena 4 litrów to 5-6CAD.

Jogurt naturalny: 2CAD – 3CAD za opakowanie (750 gram).

Ser żółty: za blok (400gram) żółtego sera trzeba zapłacić od 5CAD – 10CAD.

Jajka: 3CAD – 6CAD za opakowanie (12 jajek).

Pomidory: średnio 3CAD – 4CAD za funt, czyli około pół kilo.

Ziemniaki: 5 – 7 CAD za 5 funtowy (2.2kg) worek.

Banany: 0.60CAD za funt.

Restauracje i fast foody:

Burrito bowl : 12CAD – 17CAD

Burger + frytki z burgerowni typu Top Gun: 15CAD – 20CAD

Burger + frytki + napój z McDonalds: 7CAD – 10CAD

Poutine: 7CAD – 15CAD

Obiad w przeciętnej restauracji: 20CAD – 30CAD + napiwek

Piwo w barze lub restauracji: 6CAD – 15CAD + napiwek

6. Rozrywka.

Kino: 15CAD – 20CAD

Siłownia: 25CAD – 75CAD miesięcznie

Mecz hokeja: 15CAD (Toronto Marlies) – 200CAD (Toronto Maple Leafs)

Mecz koszykówki: 100CAD – 1000CAD (Toronto Raptors)

Muzea: 7CAD – 35CAD

 


Wszystkie wyżej podane ceny są orientacyjne. Tak naprawdę ciężko jest dokładnie wycenić koszt życia w Toronto, bo to wszystko zależy od naszych potrzeb i poziomu życia, który reprezentujemy.

Koszt utrzymania w takim mieście jakim jest Toronto (lub Vancouver, które również wiedzie prym w rankingu najdroższych miast w Kanadzie) jest wysoki, ale bez problemu da się też zaoszczędzić, jeśli tylko poświęcimy temu tematowi trochę więcej uwagi. Niebawem zatem pokuszę się o post na temat oszczędzania. Zdradzę Wam moje taktyki, które uskuteczniam już od ponad 3 lat. Przede wszystkim chciałabym Wam pokazać, że tańsze życie w Toronto wcale nie jest gorsze.

Do następnego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s