Moja droga do stałej rezydentury (PR) w Kanadzie.

16 kwietnia wydarzyło się coś na czekałam bardzo, bardzo długo! Moja aplikacja o stałą rezydenturę w Kanadzie została rozpatrzona pozytywnie, a kilka dni później w mojej skrzynce e-mailowej wylądował „złoty” list zaczynający się od słów: „Z przyjemnością informujemy, że oficjalnie jesteś Stałym Rezydentem Kanady”.

Na PR (Permanent Residency), czyli Stałą Rezydenturę w Kanadzie czekałam od 16 Maja 2020, czyli dnia, kiedy złożyłam swoją pierwszą aplikację w programie Express Entry (w kategorii Canadian Experience Class).

Posiadanie PR to niewyobrażalna ulga. Nie muszę martwić się już o zmiany wiz, mam podobne prawa jak kanadyjscy obywatele (oczywiście poza prawem do głosowania i posiadaniem kanadyjskiego paszportu), mogę wrócić do szkoły i nie płacić podwójnej/potrójnej stawki za czesne jak międzynarodowy student.


Jak zatem krok po kroku wyglądała moja emigracja do Kanady? Od pierwszego wyjazdu na IEC, aż po Stałą Rezydenturę.

IEC.

W lipcu 2017 roku przyleciałam do Toronto dzięki programowi IEC (International Experience Canada) w kategorii Working Holiday. Więcej o tym programie możecie poczytać w tym wpisie.

Gdy moje pozwolenie na pracę powoli zbliżało się do wygaśnięcia, w czerwcu 2018 roku złożyłam aplikację o zmianę statusu na turystyczny. Chciałam wykorzystać mój work permit i pracować do ostatniego dnia, by później wybrać się w podróż i odkrywać Kanadę. Na statusie turystycznym pozostałam do września 2018 roku i wróciłam do Polski. Nie na długo.

3 miesiące później ponownie siedziałam w samolocie lecącym do Toronto, tym razem jako turysta z zamiarem znalezienia oferty pracy, a następnie aplikowania po raz drugi o IEC, w kategorii Young Professionals.

*Polscy obywatele mogą skorzystać z programu dwa razy pod warunkiem, że pierwszy i drugi raz nie będą podpadać pod tę samą kategorię. Kategorie są trzy: working holiday, young professionals i co-op). Ponadto, pomiędzy pierwszym work permit, a aplikacją o drugi musi upłynąć przynajmniej 6 miesięcy przerwy.

Na początku lutego 2019 roku znalazłam pracodawcę, który przystał na warunki programu i zaoferował mi zatrudnienie. Cała aplikacja w kategorii Young Professionals trwała ponad 2 miesiące. Końcem kwietnia 2019 roku otrzymałam swoje drugie (roczne) pozwolenie na pracę w Kanadzie. To zatrudnienie było dla mnie niezwykle ważne, ponieważ doświadczenie i liczba przepracowanych godzin dawała mi przepustkę do aplikowania o PR.

Kolekcjonowanie dokumentów.

We wrześniu 2019 roku będąc na wakacjach w Polsce odwiedziłam swoje byłe uczelnie, po to by zebrać potrzebną dokumentację i wysłać ją do WES (World Education Services) w celu ewaluacji moich polskich dyplomów. Dzięki tej ewaluacji zyskałam dodatkowe punkty w programie.

Aplikowałam również o zaświadczenie o niekaralności z Polski.

W marcu 2020, dosłownie na kilka dni przed pierwszym lockdownem przystąpiłam do egzaminu z języka angielskiego – CELPIP.


Aplikowanie o PR.

W kwietniu 2020, gdy upłynął dokładnie rok odkąd rozpoczęłam pracę na nowym stanowisku założyłam profil na stronie rządowej Kanady i czekałam na „zaproszenie” do aplikowania o Stałą Rezydenturę.

* Jak już wspomniałam wcześniej, aplikowałam przez program Express Entry w kategorii CEC (Canadian Experience Class).  Program Express Entry ma jeszcze dwie inne kategorie: Federal Skilled Worker i Federal Skilled Trades. Więcej o programach, ich porównaniu I wymogach możecie poczytać tutaj.

Osoby aplikujące o Stałą Rezydenturę poprzez Express Entry zbierają punkty za m.in. wiek, edukację, doświadczenie zawodowe czy wyniki z egzaminu językowego. Następnie, co kilka tygodni (obecnie przez pandemię różnie to bywa, odstępy bywają dłuższe lub krótsze) IRCC wysyła zaproszenia do aplikowania o Rezydenturę do osób z największą liczbą punktów.

Ja swoje pierwsze zaproszenie otrzymałam dosłownie 2 dni po tym jak otworzyłam profil na canada.ca. Większość dokumentów miałam przygotowanych, jedyne czego mi wtedy brakowało to zdjęcie oraz badania medyczne. Dwa tygodnie później klikałam przycisk „submit” w swojej aplikacji i zaczął się czas czekania. Generalnie aplikacje Express Entry rozpatrywane są do 6 miesięcy. Niestety, obecnie przez pandemię proces ten znacznie się wydłużył.

Odrzucona aplikacja i podejście numer 2.

Niestety, na początku lipca otrzymałam e-mail informujący mnie o tym, że moja aplikacja została odrzucona. Powodem był brak angielskiego tłumaczenia mojego zaświadczenia o niekaralności z Polski.

Szok i niedowierzanie. Do aplikacji załączyłam przecież zaświadczenie o niekaralności wraz z angielskim załącznikiem, który od niedawna można pobrać z sądu. Nie podejrzewałam, że to tłumaczenie nie zostanie zaakceptowane, bo takiego też tłumaczenia użyłam składając moją poprzednią aplikację o IEC. Teraz już wiem, że lepiej nie ryzykować i zaświadczenia najlepiej jest tłumaczyć wyłącznie u certyfikowanych tłumaczy.

W połowie lipca złożyłam nową aplikację. Zaproszenie dostałam na początku sierpnia, a magiczny przecisk „submit” przycisnęłam po raz drugi dokładnie 26 sierpnia.

Minęło 7 długich miesięcy…


16 kwietnia zalogowałam się do swojego profilu na canada.ca i moje serce na chwilkę stanęło. Zobaczyłam aktualizację na profilu, z której wynikało, że aplikacja została zaakceptowana!

Kilka dni później otrzymałam na skrzynkę mailową oficjalny list, który obecnie jest moim dowodem Stałej Rezydentury, zanim pocztą otrzymam faktyczną kartę PR.


I co dalej?

Aktywacja Stałej Rezydentury wygląda różnie. Aktualnie, przez pandemię osoby, które aplikowały z Kanady nie muszą przechodzić tzw. landing interview. Ja zostałam jedynie poproszona o wysłanie do IRCC jednego zdjęcia ( z datą i pieczątką fotografa) oraz kopii listu, który dostałam mailowo potwierdzający przyznanie mi rezydentury. Niektóre osoby przechodzą ten proces całkowicie online: dostają od IRCC login do nowo powstałego portalu, tam ładują zdjęcie i resztę dokumentów.


Nie jestem osobą kompetentną, by udzielać rad na temat prawa imigracyjnego w Kanadzie, ale jeśli macie jakieś pytania dotyczące IEC lub aplikacji o PR, chętnie podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem. Możecie śmiało zadawać pytania pod tym postem!

6 myśli w temacie “Moja droga do stałej rezydentury (PR) w Kanadzie.

 1. Cześć,

  Chciałbym zapytać jaki miałaś status w Kanadzie od kwietnia 2020 (od końca pozwolenia o pracę w ramach YP) do momentu otrzymania Stałej Rezydentury? Jak rozumiem cały czas byłaś wtedy w Kanadzie? Mogłaś w tym czasie pracować?

  Polubienie

  1. Hej! Tuż przed wygaśnięciem mojego work permit w kwietniu aplikowałam o zmianę statusu na visitor. Niestety, nie mogłam pracować. Nie kwalifikowałam się na tzw.bridging work permit. Mogłam jedynie legalnie pozostać w Kanadzie i czekać…

   Polubienie

   1. Rozumiem. Musiało to być ogromnie trudne. Podziwiam.
    Dzięki za odpowiedź i gratuluję otrzymania rezydentury 🙂

    PS. Ja swoją przygodę zaczynam we czwartek – lecę do Montrealu na IEC.

    Polubione przez 1 osoba

 2. hej! gratulacje! dzieki za posta! 🙂 mam kilka pytań: jak wyglądał test językowy? jak się przygotowywałaś? jakieś porady?
  poza tym czy jest różnica czy aplikuje się o PR Express Entry z Kandy cz z Polski (nigdy nie mieszkając i nie pracując w Kanadzie wcześniej)?

  Polubienie

  1. Cześć! Po pierwsze to bardzo Cie przepraszam, za tak pózną odpowiedz. Co do testu językowego to jakiś czas temu napisałam post na ten temat, serdecznie zachęcam do przeczytania:) Tam też opisuję jak ja się do tego testu przygotowywałam. https://florentynavsworld.com/2020/05/30/celpip-czyli-canadian-english-language-proficiency-index-program/
   Co do aplikowania o Express Entry z Polski bez doświadczenia na Kanadyjskim rynku pracy: różni się to przede wszystkim tym, że startuje się z innego „streamu”. Ja startowałam z CEC(Canadian Experience Class) a Ty jeśli nie masz doświadczenia w Kanadzie – wylądujesz w puli Federal Skilled Worker lub Federal Skilled Trades Program. Wymogi są bardzo podobne: dostaje się punkty za język, edukację, doświadczenie zawodowe w kraju w którym mieszkasz. Jeśli jesteś zainteresowana Kanadą to bardzo polecam stronę rządową stronę canada.ca – jest tam wszystko dokładnie wytłumaczone:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s