Aplikacje na telefon, które mogą Ci się przydać po przyjeździe do Kanady (Toronto).

Przeprowadzka do nowego miejsca może być przytłaczająca. Zwłaszcza jeśli przeprowadzamy się ponad 6 tysięcy kilometrów od domu, na całkiem inny kontynent. Początkowo możemy czuć się zagubieni, trochę czasu zajmie nam przyzwyczajenie się do nowego otoczenia.

Ale, dlaczego nie ułatwić sobie życia i poczuć się pewniej w nowym miejscu trochę szybciej? Jak to zrobić? Na szczęście, w dobie zaawansowanej technologii mamy ogromną ilość możliwości, w tym m.in. aplikacje na telefon, które mogą nam w tym pomóc.

Oto lista kilkunastu, które moim zdaniem przydadzą Ci się po przyjeździe do Toronto.


Rocketman i Transit App, czyli aplikacje torontońskiej komunikacji miejskiej.

Na przystankach w Toronto, na próżno możecie szukać rozkładów jazdy. Jeśli macie szczęście to na Waszym przystanku może będzie znajdować się tablica, wyświetlająca czas przybycia najbliższego autobusu bądź tramwaju. Takich przystanków jest jednak stosunkowo bardzo mało.

Dlatego warto mieć jedną z powyższych aplikacji. Dzięki nim dość precyzyjnie sprawdzicie czas i zaplanujecie wyjście na przystanek tak, by nie czekać. Jest to prawdziwe błogosławieństwo, zwłaszcza zimą.

PRESTO.

Kolejna aplikacja, którą powinien mieć każdy, kto korzysta z komunikacji miejskiej w Toronto.

Karty PRESTO dwa lata temu całkowicie zastąpiły bilety miesięczne. To właśnie na te karty ładujemy wszelkiego rodzaju bilety (miesięczne, tygodniowe, dzienne), a także luźne środki, które możemy wykorzystywać do płatności za jednorazowe przejazdy, jeśli nie posiadamy abonamentu.

Dzięki tej aplikacji nie tylko szybko sprawdzimy dostępne środki, lecz także doładujemy kartę, jeśli np. wcześniej o tym zapomnieliśmy, a nie znajdujemy się blisko stacji metra lub Shoppers Drug Mart*.

*Maszyny do doładowań kart PRESTO znajdują się na stacjach metra oraz drogeriach/aptekach Shoppers.

Aplikacja bankowa.

Tutaj nie odkryję dla Was Ameryki. Aplikacje bankowe przydają się wszędzie na świecie. Po założeniu konta w banku w Kanadzie, warto od razu ściągnąć aplikację danego banku, by szybko i bezproblemowo zarządzać swoim kontem.

Uber Eats, Doordash.

Będąc w nowym mieście, nie od razu będziemy znać fajne i dobre miejscówki gdzie możemy zjeść. Takie aplikacje jak Uber Eats i Doordash, nie tylko mogą służyć Wam do zamawiania jedzenia na wynos ( co oczywiście jest głównym zadaniem tych aplikacji), ale także do znalezienia restauracji blisko miejsca, w którym się aktualnie znajdujecie i do pierwszego rekonesansu (ocena użytkowników oraz menu).

Uber, Lyft.

Uber oraz Lyft, czyli alternatywa dla taksówek nie są dostępne we wszystkich dużych kanadyjskich miastach, dlatego przed przyjazdem warto sprawdzić, czy w mieście, w którym będziemy mieszkać te środki transportu są dostępne.

Owszem, być może nie jest to najtańsza forma przemieszczania się, ale czasami, gdy kompletnie zbłądzicie, jesteście bardzo spóźnieni lub mróz sparaliżuje Wasze ciało, nie będziecie się szczypać finansowo.

Warto tutaj dodać, że koszty utrzymania własnego samochodu w Kanadzie są bardzo wysokie, dlatego jest to luksus na który nie każdy sobie pozwala, zwłaszcza zaraz po przyjeździe do Kanady.

Green P.

Jeśli jednak zdecydujecie się na posiadanie samochodu w Toronto, parking może okazać się, zaraz po kosztach utrzymania Waszą największą zmorą. Parkowanie na ulicach centrum Toronto jest w większości płatne, a parkingi do najtańszych niestety nie należą.

Największa sieć parkingów miasta Toronto: Green P. posiada własną aplikację, dzięki której zapłacicie za parking (bez szperania po kieszeniach i portfelu w poszukiwaniu drobniaków), na bieżąco sprawdzicie ile z zapłaconego czasu Wam zostało i oczywiście możecie też użyć aplikacji, by też ten czas wydłużyć, jeśli tego potrzebujecie.

Tych parkingów Green P. jest naprawdę bardzo dużo, łącznie ponad 21 tysięcy miejsc parkingowych.

BlogTO.

Chcecie na bieżąco wiedzieć co się dzieje w mieście? Newsy, wydarzenia, polecenia restauracji/kawiarni/atrakcji – nie ma lepszej strony i aplikacji niż BlogTO. Jest to świetna skarbnica wiedzy nie tylko dla nowo przybyłych, lecz także i długoletnich mieszkańców Toronto.

Dziś nie wyobrażam sobie dnia bez szybkiego sprawdzenia tej aplikacji.

Street Food Toronto.

Ta aplikacja to świetna mapa, dzięki której znajdziecie bieżącą lokalizację większości food tracków w Toronto.

Flipp.

Życie w Toronto nie należy do najtańszych. Dlatego z ratunkiem może przyjść aplikacja Flipp, która zbierze dla Was najlepsze promocje oraz kupony z okolicznych sklepów i pozwoli trochę zaoszczędzić. Nie będą to wielkie oszczędności, ale jak to mówi moja babcia: grosz do grosza, a będzie kokosza.

Pathmap.

Słyszeliście o PATH? To sieć podziemnych tuneli w centrum Toronto, dzięki którym można przemieszczać się pomiędzy budynkami bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Jest to szczególnie przydatne w zimie, gdy temperatury drastycznie spadają.

Jest malutki haczyk. Mimo całkiem przyzwoitego oznakowania, nadal łatwo się tam zgubić. Dlatego z pomocą przychodzi aplikacja Pathmap, dzięki której poruszanie się po podziemiu staje się dużo łatwiejsze.

Bike Share Toronto, PBSC

Czy wspominałam już, że Toronto jest drogie?

Jedną z najtańszych opcji poruszania się po mieście jest rower. Jeśli nie posiadacie swoich dwóch kółek, możecie je wypożyczyć np. z Bike Share. W samym Toronto znajdują się aż 625 stacje, które łącznie wyposażone są w 6850 rowerów. Zanim zaczniecie korzystać z Bike Share warto pobrać aplikację PBSC na telefon, zarejestrować się i za jej pomocą znaleźć najbliższą stację rowerową oraz kupić bilet.

Jednorazowy, 30-minutowy przejazd to koszt 3.25$. Najbardziej korzystną opcją jest bilet roczny za 99$.

TO Art Coffee.

Tę aplikację odkryłam całkiem niedawno i bardzo ją lubię. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników dobrej kawy. Aplikacja wykorzystując Waszą lokalizację wyszukuje najlepsze kawiarnie w okolicy.


Jeśli macie jakieś swoje propozycje aplikacji, o których tutaj nie wspomniałam to koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Do następnego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s