Będąc Stałym Rezydentem Kanady, najważniejszym dokumentem, zaraz obok paszportu jest PR card. Bez niej nie powinniśmy opuszczać Kanady, gdyż spotkamy się z kłopotami na granicy przy powrocie do Kraju Klonowego Liścia. Zatem co zrobić w sytuacji, gdy musimy opuścić Kanadę, a nasza karta np. straciła ważność lub jeszcze do nas nie dotarła?
Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest PRTD, czyli permanent resident travel document. Jest to dokument potwierdzający naszą rezydenturę. Ponieważ sama ostatnio musiałam aplikować o taki PRTD, a w internecie spotkałam się z wieloma sprzecznymi instrukcjami, postanowiłam pokrótce opisać jak wyglada taka aplikacja.
Chciałam zaznaczyć, że wszystkie informacje z tego wpisu pochodza z oficjalnej strony IRCC, strony polskiego VAC (Visa Application Centre) oraz mojego własnego doświadczenia.
Po pierwsze warto pamiętać, że:
- O PRTD nie można aplikować z Kanady. O ten dokument aplikujemy w ambasadzie Kanadyjskiej lub poprzez VAC w kraju, w którym aktualnie przebywamy.
- To, gdzie można aplikować w poszczególnych krajach znajdziecie tutaj.
- O PRTD aplikować moga tylko osoby posiadajace status Stałego Rezydenta.
Ja o PRTD aplikowałam z Polski. Aktualnie (wrzesień 2021) proces wyglada tak:
- Wypełniamy aplikację pobrana ze strony IRCC, znajdziecie ja tutaj.
- Gromadzimy potrzebne dokumenty. W moim przypadku były to: wyciagi z konta w kanadyjskim banku, list od aktualnego pracodawcy potwierdzajacy moje zatrudnienie, kopia umowy wynajmu mieszkania, potwierdzenia rozliczeń podatkowych, kopia biletu powrotnego do Kanady. Pamiętajcie, że każdego z nas sytuacja wygląda troszkę inaczej. Ja jestem nowym Rezydentem (od kwietnia tego roku), więc moim zadaniem było udowodnić, że jestem związana z Kanadą, tutaj żyję i pracuję, mam tu zobowiązania.
- Obecnie aplikacje w Polsce wysyła się do VAC w Warszawie. Taka informację uzyskałam bezpośrednio od Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie. Polecam kontakt mailowy (WSAWIMMIGRATION@international.gc.ca) z ambasadą, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Na chwilę obecną VAC nie przyjmuje aplikacji osobiście, wszystko powinno zostać wysłane kurierem.
- Należy uiścić opłatę do IRCC w wysokości 50$. Wszelkie informacje jak zapłacić znajdziecie tutaj.
- Następnie należy uiścić opłatę do VAC (tak, tak im też trzeba zapłacić). Aktualny koszt to jak poniżej.
Package transmission (price per package) | PLN 127 |
Assisted Service – Paper Applications (price per application) | PLN 57.50 |
One-Way Courier Service (per package only within Poland) | PLN 103 |
- Wypełnioną aplikację, 2 zdjęcia (specyfikację znajdziecie tutaj, wspomagające dokumenty, wydrukowaną check list, potwierdzenia opłat do IRCC i VAC, paszport + VAC consent form (którego. niestety nie udało mi się znaleźć online, po ten dokument najlepiej napisać maila do VAC) wysyłacie do VAC w Warszawie:
VFS Global Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawla II 23, room 223 Atrium International Business Centre, Warsaw 00-854, Poland.
- A teraz już tylko czekacie na decyzję.
Od wysłania mojej aplikacji kurierem do otrzymania paszportu z powrotem wraz z wbitym PRTD minał dokładnie… tydzień! Tak, dobrze czytacie. Nie wiem, czy miałam szczęście, czy akurat w Polsce idzie to tak sprawnie, ale nie czekałam zbyt długo.
Jeśli po przeczytaniu tego wpisu, nadal jest coś nie jasne i macie pytania to śmiało zadawajcie je w komentarzu, postaram się pomóc!
bardzo pomocny artykul, dziekuje i mam nadzieje ze moje PRTD tez przejdzie tak szybko!
PolubieniePolubienie
Bardzo się cieszę, że się ten wpis przydał! Jeśli jeszcze w międzyczasie nie otrzymałaś PRTD to trzymam bardzo mocno kciuki żeby szybko dotarło:) Pozdrawiam serdecznie!
PolubieniePolubienie