Aplikacja o PRTD, czyli permanent resident travel document.

Będąc Stałym Rezydentem Kanady, najważniejszym dokumentem, zaraz obok paszportu jest PR card. Bez niej nie powinniśmy opuszczać Kanady, gdyż spotkamy się z kłopotami na granicy przy powrocie do Kraju Klonowego Liścia. Zatem co zrobić w sytuacji, gdy musimy opuścić Kanadę, a nasza karta np. straciła ważność lub jeszcze do nas nie dotarła?

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest PRTD, czyli permanent resident travel document. Jest to dokument potwierdzający naszą rezydenturę. Ponieważ sama ostatnio musiałam aplikować o taki PRTD, a w internecie spotkałam się z wieloma sprzecznymi instrukcjami, postanowiłam pokrótce opisać jak wyglada taka aplikacja.

Chciałam zaznaczyć, że wszystkie informacje z tego wpisu pochodza z oficjalnej strony IRCC, strony polskiego VAC (Visa Application Centre) oraz mojego własnego doświadczenia.


Po pierwsze warto pamiętać, że:

  • O PRTD nie można aplikować z Kanady. O ten dokument aplikujemy w ambasadzie Kanadyjskiej lub poprzez VAC w kraju, w którym aktualnie przebywamy.
  • To, gdzie można aplikować w poszczególnych krajach znajdziecie tutaj.
  • O PRTD aplikować moga tylko osoby posiadajace status Stałego Rezydenta.

Ja o PRTD aplikowałam z Polski. Aktualnie (wrzesień 2021) proces wyglada tak:

  1. Wypełniamy aplikację pobrana ze strony IRCC, znajdziecie ja tutaj.
  2. Gromadzimy potrzebne dokumenty. W moim przypadku były to: wyciagi z konta w kanadyjskim banku, list od aktualnego pracodawcy potwierdzajacy moje zatrudnienie, kopia umowy wynajmu mieszkania, potwierdzenia rozliczeń podatkowych, kopia biletu powrotnego do Kanady. Pamiętajcie, że każdego z nas sytuacja wygląda troszkę inaczej. Ja jestem nowym Rezydentem (od kwietnia tego roku), więc moim zadaniem było udowodnić, że jestem związana z Kanadą, tutaj żyję i pracuję, mam tu zobowiązania.
  3. Obecnie aplikacje w Polsce wysyła się do VAC w Warszawie. Taka informację uzyskałam bezpośrednio od Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie. Polecam kontakt mailowy (WSAWIMMIGRATION@international.gc.ca) z ambasadą, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Na chwilę obecną VAC nie przyjmuje aplikacji osobiście, wszystko powinno zostać wysłane kurierem.
  4. Należy uiścić opłatę do IRCC w wysokości 50$. Wszelkie informacje jak zapłacić znajdziecie tutaj.
  5. Następnie należy uiścić opłatę do VAC (tak, tak im też trzeba zapłacić). Aktualny koszt to jak poniżej.
Package transmission (price per package)PLN 127
Assisted Service – Paper Applications (price per application)PLN 57.50
One-Way Courier Service (per package only within Poland)PLN 103
  1. Wypełnioną aplikację, 2 zdjęcia (specyfikację znajdziecie tutaj, wspomagające dokumenty, wydrukowaną check list, potwierdzenia opłat do IRCC i VAC, paszport + VAC consent form (którego. niestety nie udało mi się znaleźć online, po ten dokument najlepiej napisać maila do VAC) wysyłacie do VAC w Warszawie:

VFS Global Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawla II 23, room 223 Atrium International Business Centre, Warsaw 00-854, Poland.

  1. A teraz już tylko czekacie na decyzję.

Od wysłania mojej aplikacji kurierem do otrzymania paszportu z powrotem wraz z wbitym PRTD minał dokładnie… tydzień! Tak, dobrze czytacie. Nie wiem, czy miałam szczęście, czy akurat w Polsce idzie to tak sprawnie, ale nie czekałam zbyt długo.

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu, nadal jest coś nie jasne i macie pytania to śmiało zadawajcie je w komentarzu, postaram się pomóc!

2 myśli w temacie “Aplikacja o PRTD, czyli permanent resident travel document.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s