OHIP, czyli ubezpieczenie zdrowotne w Ontario.

Dziś bierzemy na tapet publiczną opiekę zdrowotną w Ontario. Skupię się tylko i wyłącznie na tej prowincji, więc jeśli mieszkacie lub planujecie zamieszkać w innej części Kanady, może to wyglądać trochę inaczej. Wszystkie informacje poniżej zaczerpnęłam z oficjalnej strony prowincji oraz z własnego doświadczenia.


Zacznijmy od tego, że nawet bez obywatelstwa i stałej rezydentury, będąc w Ontario np. na programie IEC. czy posiadając innego rodzaju pozwolenie o pracę nadal możecie kwalifikować się i mieć dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.


Jakie zatem trzeba spełnić warunki, by otrzymać tzw. Health card w Ontario?

 • Musicie przebywać w Ontario przez minimum 153 dni w trakcie całego roku.
 • Musicie być fizycznie w Ontario przez przynajmniej 153 dni w ciągu ostatnich 183 dni.
 • Ontario musi być Waszym miejscem zamieszkania.

Ponadto musicie spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:

 • Posiadać kanadyjskie obywatelstwo.
 • Być Indigenous person, czyli posiadać status osoby pochodzenia rdzennego.
 • Być stałym rezydentem w Ontario (posiadanie PR).
 • Mieć ważne pozwolenie o pracę i pracować w pełnym wymiarze godzin w prowincji Ontario przez przynajmniej 6 miesięcy (IEC lub inne rodzaje Work Permit).
 • Jeśli aplikowaliście o  PR, spełniacie wymagania i Wasza aplikacja nie została odrzucona, również możecie ubiegać się o OHIP. Tutaj będziecie potrzebować dokumenty z IRCC potwierdzające Wasz status.

3 miesięczny okres oczekiwania: to czas po którym możecie aplikować o OHIP, jeśli jesteście nowymi rezydentami lub wracacie do kraju po dłuższym czasie poza jego granicami.


Jak wygląda aplikacja?

 • Aplikujecie w ServiceOntario. Listę adresów znajdziecie tutaj. Uwaga: najlepiej udać się rano i przygotować na bardzo długie kolejki.
 • Zabierzcie ze sobą:

-wypełniony formularz rejestracji (można pobrać tutaj) lub otrzymać go w placówce ServiceOntario.

-dokument, który potwierdzi, że mieszkacie w Ontario np. prawo jazdy, Ontario Photo Card* (krótkie objaśnienie co to takiego znajduje się na końcu postu), rachunki, które przychodzą na Wasz adres z Waszym nazwiskiem, listy z banku czy nawet umowa najmu mieszkania

-dokument potwierdzający Waszą tożsamość np. paszport, karta kredytowa, Ontario Photo Card, karta stałego rezydenta (PR Card), karta studenta (student ID card).

Na miejscu zostanie Wam zrobione zdjęcie, które znajdzie się na Health Card.


Co pokrywa publiczna opieka zdrowotna w Ontario:

 • wizyty u lekarza rodzinnego/domowego
 • wizyty w klinikach medycznych (tzw, walk-in clinics)
 • wizyty w szpitalu
 • badania medyczne oraz operacje (oczywiście po skierowaniu od lekarza i tylko w przypadku zagrożenia zdrowia i życia).
 • zabiegi dentystyczne, ale tylko te wykonywane w szpitalu, czyli tzw. emergency.
 • wizyta u optyka raz w roku, ale tylko dla osób poniżej 19 r.ż. i powyżej 64. Wyjątkiem są osoby, które mają wady wzroku lub choroby, wymagające częstego kontrolowania. W takim przypadku, osoby pomiędzy 19-64 r.ż. również mogą kwalifikować się na badania okulistyczne raz w roku.
 • aborcję.

Kilka tygodni po wizycie w ServiceOntario zostanie Wam przysłana Health Card, którą trzeba pokazać za każdym razem gdy jesteśmy u lekarza, w szpitalu, czy wykonując konieczne badania lekarskie. Health Card powinniśmy mieć zawsze przy sobie i oczywiście nie podawać swojego numeru ubezpieczenia nikomu oprócz osób pracujących w służbie zdrowia – tak, oszustwa ubezpieczeniowe zdarzają się i tutaj.

A teraz najważniejsze. Rejestracja oraz wyrobienie Health Card nic nie kosztuje.

*Ontario Photo Card to taki dokument, który może wyrobić sobie każdym mieszkający w Ontario i nie posiadających kanadyjskiego prawa jazdy. Koszt wyrobienia takiego ID to 35 CAD. Więcej o kanadyjskim ID możecie sobie poczytać tutaj.


Jeśli po przeczytaniu artykułu macie jakieś pytania lub czujecie, że nie poruszyłam jakiejś ważnej kwestii, proszę dajcie znać w komentarzu.

2 myśli w temacie “OHIP, czyli ubezpieczenie zdrowotne w Ontario.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s