International Experience Canada

W poprzednim wpisie opisałam jak skorzystałam z programu Au Pair i przez rok mieszkałam w Stanach Zjednoczonych. Tym razem postaram się opowiedzieć o tym jak znalazłam się w Kraju Klonowego Liścia.

Otóż po powrocie z USA bardzo długo nie mogłam się przyzwyczaić do polskiej rzeczywistości. Czułam się nieszczęśliwa. W trakcie mojego pobytu w Stanach zmieniłam się ja, zmieniły się moje potrzeby, ale przede wszystkim zmieniło się moje postrzeganie otoczenia, w który żyłam przez 23 lata. Szybko zrozumiałam, że muszę ponownie gdzieś wyjechać. Nie pamiętam jak i gdzie, ale znalazłam informację o możliwości wyjazdu do Kanady dzięki programowi IEC ( International Experience Canada). Postanowiłam spróbować szczęścia, wypełniłam aplikację i znalazłam się w puli osób oczekujących na zaproszenie do aplikowania o Working Holiday.

Zostałam wylosowana bardzo szybko. Szybciej niż się tego spodziewałam. Nie byłam gotowa, nie miałam odłożonych funduszy i po części chyba też zwątpiłam, że jestem w stanie ponownie wszystko porzucić i wyjechać do całkiem mi nowego miejsca, nie znając kompletnie nikogo, nie mając zagwarantowanego mieszkania i pracy. Dlatego też odrzuciłam wtedy moje zaproszenie. Nie porzuciłam jednak całkowicie myśli o wyjeździe. To było latem 2016 roku. Jesienią wyjechałam do pracy do Holandii i zaczęłam namawiać przyjaciółkę na wyjazd razem ze mną do Kanady. W listopadzie jak tylko nowa pula na rok 2017 została otwarta obie wysłałyśmy swoje aplikacje. W marcu 2017 roku, po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów dostałyśmy tzw. letters of acceptance. Wszystko potoczyło się dość szybko.

A teraz ważna informacja: bardzo często spotykam się z pytaniem, czy jeśli odrzucicie/ nie wypełnicie na czas zaproszenia to czy to automatycznie skreśla Wasze szanse w losowaniu na kolejny rok. Otóż nie, to nie skreśla Waszych szans i ja jestem tego przykładem. Odrzuciłam zaproszenie w 2016 roku i zaraz na początku 2017 roku zostałam ponownie wylosowana.

Czym właściwie jest IEC?

International Experience Canada to program dzięki, któremu młodzi ludzie ( do 35 roku życia) mogą wyjechać do Kanady i podjąć tam pracę na okres jednego roku. IEC jest podzielone na trzy kategorie: Working Holiday, Young Professional oraz International Co-Op. Pozwolenie na pracę, które otrzymacie w ramach Working Holiday jest otwarte, co oznacza tyle, że możecie pracować gdziekolwiek chcecie i możecie zmieniać pracodawcę tak często jak tylko chcecie. Inaczej to wygląda jeśli otrzymacie pozwolenie na pracę w ramach YP lub Co-op, które jest ograniczone. Przy aplikowaniu na te dwie kategorie, będzie musieli mieć już ofertę pracy (lub intership) i przez cały okres trwania programu możecie pracować tylko i wyłącznie dla jednego pracodawcy.

Jak to wszystko wygląda od strony formalnej?

Najpierw wypełniacie krótką ankietę (tutaj) na stronie Immigration, która ma za zadanie pokrótce zweryfikować, czy kwalifikujecie się na IEC: Working Holiday, Young Professional lub Co-op. Po jej wypełnieniu otrzymacie kod referencyjny, który musicie zachować, a następnie podać podczas zakładania konta IRCC (tutaj). Przy zakładaniu konta podajecie swoje podstawowe dane. Zajmuje to zaledwie kilka do kilkunastu minut i nie jest niczym skomplikowanym. Po założeniu konta zostajecie dodani do puli osób, które wezmą udział w losowaniu zaproszeń. Po tym kroku nie pozostaje Wam nic innego jak jedynie czekać na list z IRRC, że zostaliście wylosowani.

Strona IRCC otwiera rejestrację zazwyczaj w listopadzie/grudniu (np. rejestracja na rok 2020 została otwarta w grudniu 2019) a pierwsze losowanie odbywa się w styczniu/lutym. Każdy rok różni się trochę od poprzedniego pod względem dat, więc to musicie sobie śledzić na bieżąco na stronie IRCC. Jeśli chodzi o IEC do Kanady to w przeciwieństwie do Australii czy Nowej Zelandii kolejność zgłoszeń nie ma większego znaczenia. Kto dostanie zaproszenie zależy tylko i wyłącznie od Waszego szczęścia i maszyny losującej. Oczywiście zwiększacie swoje szanse na otrzymanie zaproszenia jeśli dołączycie do puli jak najwcześniej (bierzecie udział w większej liczbie losowań co automatycznie zwiększa Wasze szanse). Ale, nie jest to reguła. Moja koleżanka dołączyła do puli tuż przed ostatnim losowaniem w 2018 roku, gdzie było zaledwie kilka zaproszeń do rozdania, a i tak je otrzymała.

Dostaliście szczęśliwy list od IRCC informujący Was, że zostaliście zaproszeni do aplikowania o IEC i co dalej?

Macie 10 dni żeby to zaproszenie przyjąć, lub odrzucić. Następnie macie 20 dni na wypełnienie aplikacji i dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów.

Poniżej znajdziecie listę dokumentów, o które zostaniecie poproszeni.

 • Skan paszportu – strona ze zdjęciem i Waszymi danymi oraz strony na których znajdują się pieczątki z Waszych poprzednich podróży zagranicznych, a także wizy, jeśli je macie.
 • CV w języku angielskim (bądź francuskim).
 • Zaświadczenie o niekaralności – oczywiście w języku angielskim (bądź francuskim). Powinniście załączyć zaświadczenia o niekaralności ze wszystkich krajów, w których przebywaliście ponad 6 miesięcy, po ukończeniu 18 lat. Ja załączałam do mojej aplikacji aż trzy zaświadczenia o niekaralności: polskie, amerykańskie oraz belgijskie.

Zaświadczenie z Polski możecie zdobyć w Sądach Rejonowych. Pamiętajcie, że IRCC nie akceptuje elektronicznych wersji, tylko tradycyjne „papierowe”. Jeśli zdobędziecie takie zaświadczenie w języku polskim musicie je przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego. Koniecznie dołączcie do aplikacji skan wersji polskiej oraz angielskiej.

Uwaga! Od niedawna Sądy w Polsce wydają również zaświadczenia o niekaralności w języku angielskim. Jest wyraźnie zaznaczone, że jest to wyłącznie na potrzeby Unii Europejskiej i jest tylko akceptowane w jej granicach. Jednakże, ja załączyłam takie zaświadczenie do mojej drugiej IEC wizy (YP w 2019 roku) i zostało zaakceptowane! Także warto spróbować.

Z kolei zaświadczenie o niekaralności z USA wymaga trochę więcej zaangażowania. Musicie wypełnić wydrukowany formularz, zrobić odciski palców (ja ubłagałam Panów policjantów na komisariacie o pomoc, ale wierzcie mi nie jest to łatwe!), uiścić opłatę (będzie potrzebny dowód wpłaty!) i następnie wysłać to na podany tutaj adres. Zaświadczenie dostaniecie pocztą. Trwa to zazwyczaj około dwóch do trzech miesięcy. Dlatego jeśli myślicie o wyjeździe postarajcie się otrzymać takie zaświadczenie wcześniej, nawet zanim dostaniecie zaproszenie do aplikowania.

Dla tych, którzy potrzebują zaświadczenia o niekaralności z Belgii – nie ma nic prostszego. Musicie jedynie napisać e-mail z prośbą o wydanie takiego zaświadczenia. Będziecie musieli do niego załączyć skan dowodu tożsamości. Zaświadczenie, które jest darmowe powinniście dostać pocztą w ciągu trzech – czterech tygodni. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 • Zdjęcie.
 • Family information – jest to formularz zawierający informacje dotyczące Waszej najbliższej rodziny.
 • Biometrics – odciski palców, które będziecie musieli wykonać po uiszczeniu opłaty. Jest to wymóg nowy. Tutaj nie będę zbyt pomocna jeśli aplikujecie z Polski. Ja swoje biometrics musiałam załączyć dopiero aplikując o moje drugie IEC, a aplikowałam z Kanady, więc wyglądało to trochę inaczej. Na chwilę obecną aplikujący o IEC znajdujący się na terenie Kanady niestety nie mogą zrobić biometrics w Kanadzie, trzeba opuścić kraj. Ja udałam się do Buffalo w USA , które jest najbliżej Toronto.

Jeśli aplikujecie o YP lub Co-op będziecie musieli dodatkowo załączyć list z ofertą pracy wystawiony przez Waszego przyszłego pracodawcę. Pracodawca musi założyć konto (Employer Portal) oraz zapłacić $230 Employer Compliance Fee. Po uiszczeniu tej opłaty, Wasz pracodawca otrzyma numer referencyjny, który będziecie musieli podać w trakcie wypełniania Waszej aplikacji.

Ile kosztuje aplikacja?

Po wypełnieniu aplikacji i załączeniu wszystkich wymaganych dokumentów będziecie musieli uiścić opłatę:

Working Holiday – $253 (wiza oraz work pemit). Dodatkowo musicie zapłacić $85 za biometrics. Następnie czekacie na list z IRCC z którym będziecie musieli się udać po biometrics. Niestety nie można zrobić biometrics wcześniej, trzeba czekać na list.

Young Professionals i Co-op – $153 plus $85 biometrics.

Po wykonaniu biometrics nie pozostaje nic innego jak czekać na Letter of acceptance. IRCC ma 8 tygodni na rozpatrzenie aplikacji. Czasami trwa to krócej, czasami troszkę dłużej. Jeśli otrzymacie Letter of acceptance macie aż rok na wjazd do Kanady.

Wjazd do Kanady i aktywacja work permit.

Poniżej znajdziecie listę dokumentów, które powinniście mieć przy sobie, po przylocie do Kanady, by przedłożyć je celnikowi:

 • Letter of acceptance – najważniejszy dokument zaraz po paszporcie!
 • Ubezpieczenie na cały pobyt. Opcji ubezpieczenia jest wiele. Jeśli szukacie najtańszych opcji, sprawdźcie Planetę Młodych lub ISIC. Do mojej pierwszej wizy Working Holiday wykupiłam Planetę Młodych, a do mojej drugiej wizy ISIC. Obie opcje są bardzo tanie i niestety prawdopodobnie niezbyt użyteczne w sytuacjach krytycznych. Ja na szczęście nigdy nie musiałam skorzystać z ubezpieczenia.

Uwaga! Planeta Młodych zmieniła swoją politykę i od niedawna, nawet jeśli opłacicie ubezpieczenie na cały rok to będzie ono ważne tylko przez 6 miesięcy. Jeśli jednak wrócicie do Polski i wyjedziecie ponownie, wtedy ubezpieczenie obowiązuje od nowa.

Na temat ubezpieczenia planuję osobny wpis, również dotyczący OHIP (Ontario Health Insurance Plan), który może być przydatny dla tych, którzy zamierzają spędzić IEC w Ontario.

 • Poświadczenie z banku – musicie mieć na koncie równowartość $2500.
 • Bilet powrotny lub środki pieniężne na jego zakup. Ja nigdy nie zostałam zapytana o mój bilet powrotny.
 • Kopie wszystkich dokumentów, które załączyliście na aplikacji.

Gdy aktywowałam swoje Working Holiday, a później również YP, zostałam poproszona jedynie o Letter of acceptance, paszport, wyciąg z konta w banku oraz ubezpieczenie. Swoje working holiday aktywowałam na lotnisku w Toronto, z kolei YP na granicy w Niagara Falls. W tym drugim przypadku robiłam tak zwane flagpole, które pozwala na aktywację IEC w wypadku, gdy aplikujecie z Kanady i nie chcecie opuszczać kraju. Jeśli ktoś z Was będzie korzystał z tej opcji możecie śmiało zadawać pytania, postaram się odpowiedzieć jak najlepiej potrafię!

W kolejnym poście postaram się opisać, co powinniście zrobić po przylocie, gdzie udać swoje pierwsze kroki i jak nie dać się zwariować w tym całkiem innym świecie.

3 myśli w temacie “International Experience Canada

 1. Cześć! Czy między IEC a YP musiałaś mieć 6 m-cy przerwy? Czy jest jakikolwiek sposób, żeby rozpocząć YP zaraz po zakończeniu IEC? dzięki! 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. @Anna Szwec Hej! Tak, pomiędzy IEC WH a YP musiałam odczekać 6 miesięcy. Swoją aplikację na YP złożyłam dokładnie 6 miesięcy po tym jak mój pierwszy Work Permit wygasł. Niestety taka jest reguła dla niektórych krajów w tym też dla Polski. Więcej na ten temat możesz znaleźć tutaj: https://www.cic.gc.ca/english/work/iec/eligibility.asp?country=pl&cat=yp&#country_category_name_cont. Mam nadzieję, że to coś pomogło. Pozdrawiam!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s