Jak szukać pracy w Kanadzie?

W ostatnim czasie kilka osób zapytało mnie jak i gdzie szukać pracy w Kanadzie. Mimo, że jest to temat złożony i wszystko zależy od tego jakiej pracy szukacie, postanowiłam poświęcić mu trochę więcej uwagi w osobnym wpisie. Może na początek, krótko opiszę gdzie ja do tej pory znajdowałam pracę w Kanadzie i jak się do tego zabierałam.

Otóż, kiedy przyleciałam do Kanady po raz pierwszy na program IEC Working Holiday nie miałam zagwarantowanej pracy i za poszukiwania zabrałam się już na miejscu. Pierwszą pracę znalazłam po trzech tygodniach od przylotu i przepracowałam w niej aż(!) 3 dni. Było to w malutkiej kawiarni w zachodniej części Toronto. Wolałaby się tutaj nie rozwodzić co poszło nie tak, ale mogę powiedzieć ogółem, że warunki które były obiecane na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo odbiegały od rzeczywistości.

W tym samym dniu, w którym zrezygnowałam z „pierwszej pracy” dostałam telefon z inną ofertą pracy. Niestety, jedyną opcją, którą mi zaoferowano, było 1/2 etatu i koniec końców zmuszona byłam nadal szukać czegoś dodatkowego. I tak kilka dni później znalazłam kolejną pracę, tym razem na pełen etat.

Dlaczego o tym piszę? A no dlatego, że każde z tych miejsc pracy znalazłam w inny sposób. Pierwszą pracę, tą w kawiarni wyszukałam na Facebooku na jednej z grup dla uczestników IEC. Drugą dostałam z polecenia i o tym napiszę troszkę więcej poniżej. Z kolei do trzeciej pracy aplikowałam poprzez popularny portal Indeed.  

Tak pokrótce wyglądało moje szukanie pracy w trakcie mojego pierwszego roku w Kanadzie. Poniżej znajdziecie małą ściągawkę z propozycjami gdzie i jak szukać pracy. Nie koniecznie musicie czekać z poszukiwaniami, aż do Waszego przylotu do kraju klonowego liścia. W dobie internetu i spotkań online, zdecydowanie możecie zacząć szukać pracy już wcześniej – z Europy, czy innego zakątka na świecie!

Facebook

Co prawda nie jest to sposób, który poleciłabym w 100%, ale skoro ja tak znalazłam swoje pierwsze zatrudnienie, myślę, że powinnam o tym wspomnieć.

Otóż jest mnóstwo grup na Facebooku, na których możecie znaleźć oferty pracy. Zaczynając od grup poświęconych IEC, poprzez grupy dla polaków za granicą / w Kanadzie, aż po grupy, które są przeznaczone tylko i wyłącznie do zamieszczania ogłoszeń o pracę.

Szukając zatrudnienia na portalu Facebook musicie jednak pamiętać, że są to często prace fizyczne i żmudne mogą się okazać poszukiwania na stanowisko managera. Najwięcej ogłoszeń jest oczywiście w turystyce ( to jeśli chodzi o grupę IEC), opiece nad dziećmi, sprzątaniu, kelnerowaniu, czy budowlance. Pamiętajcie również, że musicie być bardzo ostrożni, bo niestety czasami zdarza się, że ogłoszenia tam zamieszczane mogą okazać się zwykłym skamem.

Indeed.

Indeed.com to bardzo łatwo skonstruowany portal, stworzony tylko i wyłącznie na potrzeby szukania pracy. Możecie od razu założyć sobie konto, załadować swoje resume i zacząć je wysyłać w odpowiedzi na oferty pracy, które Was interesują. Jest to stronka bezpieczna, zaufana i ciesząca się wielką popularnością w Kanadzie. Polecam również aplikację dzięki, której regularnie możecie otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach i bezpośrednio przez nią aplikować.

Newcomer Information Centres

Na ogół Newcomer Centres nie pomagają osobom na IEC, ponieważ takie osoby nie są stałymi rezydentami, a jedynie tymczasowymi. W takich miejscach pomocy w znalezieniu pracy mogą głównie szukać osoby, które przyjechały do Kanady np. poprzez Express Entry czy Refugee program.

Ja sama, udając się do takiego centrum o tym nie wiedziałam. Miałam to szczęście, że jeden z pracowników postanowił mi pomóc. Jego przyjaciel był wtedy głównym managerem w jednym z największych kin w Toronto i dzięki temu dostałam pracę z polecenia.  Była to praca na pół etatu i zdecydowanie nie było to zajęcie, o którym marzyłam wyjeżdzając z Polski. Szybko jednak kino stało się moim drugim domem, a współpracownicy drugą rodziną. Z czasem zrozumiałam, że praca w takim miejscu była idealna na początek przygody w Kanadzie. Pozwoliła mi bardzo dokładnie przyjrzeć się społeczeństwu kanadyjskiemu. Dała mi możliwość nawiązania kontaktów, które przecież są obecnie tak bardzo ważne na rynku pracy. Miałam również przyjemność pracować z ludźmi z całego świata, podglądać pracę dziennikarzy w trakcie premier kinowych i poznać kulisy czerwonego dywanu. Moje serce pękało, kiedy rezygnowałam.

Craiglist i Kijiji

Obie strony przypominają polski Olx albo Gumtree. Nic skomplikowanego, na ogół bardzo dużo ofert pracy. Całkiem sporo opcji dla freelnacerów.

Linkedin.

Tego portalu chyba nikomu nie trzeba więcej przedstawiać. Działa on bardzo prężnie w Kanadzie. Chodzą nawet słuchy, że bez profilu na Linkedin nie masz po co aplikować o pracę, bo i tak jej nie dostaniesz. Oczywiście trzeba to traktować z przymrużeniem oka.

Jobbank.

To jest program/strona rządu kanadyjskiego, która skierowana jest do kanadyjskich przedsiębiorców, ludzi aktywnie poszukujących pracy, studentów, świeżo upieczonych absolwentów oraz ludzi nowo przybyłych do Kanady.

Strona jest prosta w użytkowaniu. Korzystać z niej i wysyłać swoje resume możecie po zarejestrowaniu się. Rejestrowanie się w Jobbank nie jest wymagane, ale jest rekomendowane np. dla osób, które aplikują o PR poprzez Express Entry.

Monster.

Kolejna strona, podobna do Indeed. Prosta w nawigowaniu. Po założeniu konta, regularnie zaczniecie dostawać e-maile z nowymi ofertami pracy pojawiającymi się na portalu. Posiadają również swoją aplikację na telefon.

Agencje pracy np. Randstad.

Możecie oczywiście również szukać zatrudnienia poprzez agencje pracy. W Kanadzie najbardziej popularne to: Randstad, Hays i Adecco. Pracownicy takich agencji zazwyczaj wykazują się ogromnym profesjonalizmem i dbałością o klienta.

Targi pracy.

Stara metoda, ale często bardzo skuteczna. Zwłaszcza, okazuje się bardzo pomocna w nawiązywaniu kontaktów.

Bezpośrednio na stronie firmy w zakładce „career„.

Prawie każda większa firma posiada na swojej stronie internetowej zakładkę: kariera. Jeśli wiecie w jakiej konkretnej firmie chcielibyście pracować to aplikowanie na dane stanowisko bezpośrednio może być dla Was świetną okazją.

Na ulicy, jeśli szukacie pracy w restauracji czy kawiarni.

Rozwiązanie stare jak świat, ale nadal funkcjonujące i popularne.

Meetingi.

Wszyscy dobrze wiemy, że tzw. znajomości to bardzo często klucz do znalezienia pracy. Kto z nas nie usłyszał nigdy kątem, że: „tamta firma będzie kogoś szukać na zastępstwo”, „mój znajomy pracuje w tej firmie i może przekazać Twoje resume do kadr”, „żeby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną do firmy X, trzeba zostać poleconym przez pracownika”. I tak dalej, i tak dalej. Dlatego osoby nowe w Kanadzie mają pod tym kątem trudniejszy start. Na szczęście nie jest trudno te znajomości w Kanadzie zdobyć, wystarczy wyjść do ludzi. Tutaj z pewnością mogą pomóc różnego rodzaju spotkania otwarte organizowane przez firmy, agencje pracy, community centres, a nawet biblioteki. Im więcej znajomości tym lepiej.

Ciekawostka: czasami korporacje np. w Toronto zachęcają swoich pracowników do polecania osób zainteresowanych pracą w ich firmie. Dla przykładu: korpo, w której pracuje mój chłopak oferuje jednorazowo 3000 $ bonusu dla pracownika, który poleci swojego znajomego. Warunkiem uzyskania bonusu jest pomyślne przejście przez proces rekrutacyjny, zaakceptowanie oferty pracy przez tą osobę, a następnie przepracowanie przez nią przynajmniej 3 miesięcy.

Jeśli chodzi o pracę, którą znalazłam w ramach mojego IEC Young Professionals to była to po raz kolejny praca z polecenia. Tym razem zostałam polecona przez koleżankę, która wtedy pracowała w miejscu, w którym już wcześniej zatrudniali osoby z IEC YP. Zatem znali oni wymogi oraz wiedzieli jak wygląda proces aplikacji. Kolejny raz w moim przypadku okazało się, że znajomości na rynku pracy to połowa sukcesu.

Mam nadzieję, że moje wskazówki są jasne i przydatne. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, pytajcie śmiało. Życzę powodzenia każdemu kto szuka pracy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s